Ağ (Network) Kurulumu

Kurulumu

Şirketlerde ortak kullanılan yazıcı ve tarayıcıları, her türlü dosya, doküman ve resimleri, sunucularınız üzerinde bulunan özel yazılımları ve benzeri örnekler artırılabilir, verimli kullanabilmek için fiziksel altyapının düzgün kurulması gereklidir. Sizde eğer aşağıdaki gibi sorunlar yaşıyorsanız ağ yapılandırmasının ve altyapının kontrol edilmesi gereklidir:

  • Ağ üzerinden çalışan uygulamalarınız geç açılıyorsa / ağır çalışıyorsa,
  • Ağ üzerindeki bir yazıcıya çıktı alamıyorsanız,
  • Ağ üzerinde bulunan bir tarayıcıya erişim sorununuz varsa,
  • Paylaşılan bir klasöre erişemiyorsanız,
  • İnternete çıkamıyorsanız.

Bilgisayar ağları, şirket içindeki her türlü kablosal (CAT5, CAT6, fiber optik) ve kablosuz (wireless) donanımların birlikte doğru yapılandırılması ile sorunsuz çalışabilir. İşinizi görecek en doğru donanım ürünleri alınmalı (switch, access point, wireless adapter) ve doğru kablolama yapılmalıdır. Kablosuz cihazların düzgün konumlandırılması ve merkezi yönetimi yapılmalıdır. Şirket içindeki kullanıcıların 5651 sayılı kanuna göre kayıt altına alınması da yine sizin sorumluluğunuzdadır.

Şirketinize gelen misafirlerinize iyi niyetle vereceğiniz kablosuz şifresinin başınıza ne tür sorunlar açabileceğini bilmeniz gerekiyor. İyi niyetiniz, sunucunuzda bulunan önemli dosyalarınızın sonu olabilir ya da başınızı adli olarak derde sokabilir.

Kötü senaryolar elbette artırılabilir. Ancak doğru bir yapılandırma ile bunları düşünmek zorunda kalmazsınız.

Biz bu yapılandırmayı yapıyoruz, sizi bu gibi konuları düşünmekten kurtarıyoruz.